Den socialdemokratiska opinionsportalen

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet och Privat

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet och Privat

Beskatta kapitalet - Arbetarna har betalat tillräckligt

Vi vet att för stora klyftor i samhället aldrig är förenliga med något positivt. Speciellt inte när denna grupp blir rik på vanliga arbetares bekostnad. Det är inte naivt att anse att de allra rikaste i Sverige också kan bidra med mer till det gemensamma välfärdssystemet, skriver Mattias Peterson, ledamot i SSU Kronoberg.

Dagens debatt fylls ständigt av röster som anser att skatten i Sverige är alldeles för hög. Dessa människor har både rätt och fel. Det är ju sant att vi har en hög skatt, men med tanke på den låga kapitalskatten, fastighetsskatten med mera så är det ett under att välfärden fungerar så bra. Skola, sjukvård och äldreomsorg är en självklarhet för det svenska folket. Det får inte spela roll vilka föräldrar du råkar ha, alla människor i Sverige har rätt att göra verklighet av sina drömmar.

Under de senaste decennierna har vi dock sett hur en grupp i samhället kraftigt ökat sina förmögenheter samtidigt som man också betalar mindre i skatt. Samhällsklyftorna har på så sätt blivit än större. Vi vet att för stora klyftor i samhället aldrig är förenliga med något positivt. Speciellt inte när denna grupp blir rik på vanliga arbetares bekostnad. Procentuellt bidrar en arbetare med mer till statskassan än vad en person som får sin lön via kapitalinkomster gör trots att arbetaren tjänar betydligt sämre.

Det framgår av Credit Suisse/USB Groups Wealth Report 2023 Länk till annan webbplats. att den rikaste en-procenten i Sverige äger 35,8 procent av Sveriges samlade förmögenhet. Alltså äger enstaka rika personer betydligt mer än vad en större andel av det svenska folket gör tillsammans. Rapporten påpekar även att Sverige är ett land där ett fåtal äger mer och mer samtidigt som den större massan äger allt mindre över tid.

Detta beror bland annat på att Sverige har extremt låg skatt på aktier och fonder samt att vi helt saknar arvsskatt, gåvoskatt och fastighetsskatt som är väldigt vanligt i flertalet andra utvecklade länder, trots att dessa länder inte alls har samma välfärdsstandard som Sverige.

Vi lever i ett allvarligt ekonomiskt läge, barnfamiljer vänder på varje krona för att ha råd med mat samtidigt som vissa lever i ett absurt överflöd av pengar. Sanningen är att många av de som lever i överflöd inte har arbetat ihop dessa pengar själva utan har istället placerat dessa i aktier och fonder eller helt enkelt ärvt pengarna. Således föds man med bättre förutsättningar än andra. Det är inte naivt att anse att de allra rikaste i Sverige också kan bidra med mer till det gemensamma välfärdssystemet.

Att återinföra arvsskatt, gåvoskatt och fastighetsskatt är helt avgörande för att kunna rusta upp försvaret och investera i välfärden. Allt fler kommer att gå i pension och Sverige måste ha råd att ge dem en summa som inte bara går att överleva på, utan också att leva på. Kanske skulle vi också kunna sänka skatten för vanliga arbetare så att barnfamiljerna kan få ett ekonomiskt svängrum och inte leva på existensminimum.

Mattias Petersson, Ledamot i SSU Kronoberg

  • Mattias Petersson Ledamot i SSU Kronoberg

Vad tycker du?

Dela gärna artikeln om du håller med. Om du inte håller med, skicka in en replik.
Skriv en replik och skicka in den till oss.