Den socialdemokratiska opinionsportalen

Bild: Timon Studier, Unsplash & privat

Bild: Timon Studier, Unsplash & privat

Utan tolerans faller demokratin

Tolerans är att kunna leva tillsammans, utan att låta olikheter leda till konflikt eller förtryck. Tolerans är en grundpelare i ett demokratiskt samhälle. Det skriver Nicolas Larén Hillerström ordförande för SSU Avesta–Hedemora och ledamot i SSU Dalarna.

Jag ber er inte att acceptera. Jag ber er inte att förstå. Jag ber er inte ens att respektera. Vad jag däremot kräver är tolerans.

För några månader sedan blev två män i Indonesien slagna av polis på öppen gata, för att de kysste varandra.

När jag bodde i Indonesien i över fem år såg jag på nära håll vad bristen på tolerans kan leda till. Under min tid där tvingades jag acceptera det, trots lidandet jag såg på nära håll. Det var så lagarna såg ut, det fick jag tolerera även om det tog emot.

Året är 2025 och inskränkningar på mänskliga rättigheter sker dagligen. Jag kan inte acceptera det. Jag kan inte respektera det. Jag kan inte förstå det. Men jag kan tolerera det och vara med i förändringsarbetet.

Vi alla kommer aldrig att tycka likadant. Jag kan ha mina åsikter om en viss religion, en viss person eller en viss livsstil. Jag kan välja att inte förstå eller respektera andras val. Men i min värld ska varje människa ha rätten att älska den de vill, ha rätten att utöva sin tro och att bli behandlad som jämlik.

Tolerans är att kunna leva tillsammans trots skillnader, utan att låta olikheter leda till konflikt eller förtryck. Det handlar inte om att alltid hålla med, utan om att erkänna varje människas rätt att uttrycka sig och vara den man är. Tolerans är en grundpelare i ett demokratiskt samhälle.

Jag ber ingen att gå i pridetåget. Jag ber ingen att ändra sina åsikter eller tvinga fram respekt. Men jag ber om tolerans.

Hatet och förtrycket ökar i Sverige. Jag ser det med egna ögon varje dag. Här om dagen såg jag en ung kille som blev hånad och kallades skällsord för att han valt att sminka sig som kille.

Gjorde han något fel? Eller var det åter toleransen som saknades? Precis som för de två männen i Indonesien som blev slagna på öppen gata, var orsaken brist på tolerans.

Utan tolerans kan vi aldrig bygga ett samhälle där människor lever sida vid sida.

Om vi vill skapa ett Sverige som håller ihop, som integrerar, som blir starkare. Då måste vi prata om betydelsen av tolerans.

Nicolas Larén Hillerström ordförande för SSU Avesta–Hedemora och ledamot i SSU Dalarna.

  • Nicolas Larén Hillerström Orförande för SSU Avesta-Hedemora och ledamot i SSU Dalarna

Vad tycker du?

Dela gärna artikeln om du håller med. Om du inte håller med, skicka in en replik.
Skriv en replik och skicka in den till oss.